Primární pedagogika (1. st. ZŠ) Sdílení zkušeností s primární logopedickou prevencí
Kdy: 12.6.2026 ZRUŠENO    |    Kde: učebny ZVaS České Budějovice

Druh sdílení
Forma prezenční
Čas od 13:00 hod.
Lektor Mgr. Radka Brabcová, PhDr. Martina Šípová
Určeno absolventi kurzu Logopedický asistent: Primární logopedická prevence
Oblast Primární pedagogika (1. st. ZŠ)
Anotace Setkání “logopedických asistentů” je zaměřeno na sdílení praktických zkušeností z práce s dětmi s narušenou komunikační schopností. Účastníci budou rozebírat konkrétní situace z praxe, vyměňovat si osvědčené postupy podpory rozvoje řeči v prostředí mateřských a základních škol a reflektovat metody a přístupy používané ve své práci.
Cíle V programu vytvoříme podmínky pro to, aby účastníci:
• sdíleli vlastní zkušenosti a přístupy z logopedické praxe
• načerpali inspiraci k využití pomůcek a dalších postupů ve své práci
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 100 %, tj. 4 hod.
Rozsah 4 hodiny
Cena 0,- Kč
Certifikace
Kontakt Mgr. Milena Peroutková   |   peroutkova@zvas.cz   |      |   +420608129707
Poznámky

 Inkluze Setkání nadaných žáků - Energie kolem nás
Kdy: 18.6.2026 MOMENTÁLNĚ OBSAZENO    |    Kde: ZVaS Tábor, Komenského 2235

Druh seminář
Forma prezenční
Čas od 9:00
Lektor Ing. Petr Pavlík, Ph.D.
Určeno žáci 9 - 14 let
Oblast Inkluze
Anotace Odkud se berou energie kolem nás? Jaké druhy energií známe a v jaké formě je v běžném životě používáme? Dokázali bychom bez nich žít? A co je to vlastně transformace energií? Na všechny tyto otázky a mnohé další odpovíme srozumitelnou formou a nevynecháme ani zábavné pokusy ze světa fyziky a chemie. Program je doslova nabitý praktickými ukázkami, jako jsou například funkční energetické stroje a motory, demonstrace výroby elektrické energie a praktická ukázka radioaktivity. Žáci si sami vyrobí vlastní funkční vodní kolo, které si odnesou domů! Ing. Petr Pavlík, Ph.D., akademický pracovník na Katedře energetiky Fakulty strojní VŠB - Technické univerzity Ostrava, je lektor řady popularizačních besed z oblasti energetiky, autor technického kroužku a mnoha dalších programů v rámci mimoškolního vzdělávání.
Cíle V programu vytvoříme podmínky pro to, aby účastníci / účastnice: formou experimentální činnosti pochopili některé fyzikální a chemické jevy z oblasti energetiky, rozvíjeli své badatelské dovednosti a kritické myšlení a posilovali komunikační a sociální dovednosti se stejně zaměřenými vrstevníky
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 100 %, tj. 8 hod.
Rozsah 8 hodin
Cena 0,- Kč
Certifikace
Kontakt Mgr. Olga Blechová   |   blechova@zvas.cz   |      |   +420608152881
Poznámky Z jedné školy se může přihlásit nejvíce 8 žáků. Žák i pedagogický pracovník se přihlašují samostatně. Kontaktní údaje pro přihlášku žáka může poskytnout pedagogický doprovod / nebo rodič/. Občerstvení včetně nápojů je zajištěno. Akce je hrazena z příspěvku Jihočeského kraje. 

 Umění a kultura Hudební výchova v praxi: od inspirace k vlastní hodině
IDZ Kdy: 19.6.2026    |    Kde: ZVaS Tábor, Komenského 2235

Druh workshop
Forma prezenční
Čas od 9:00
Lektor Mgr. Martina Samcová
Určeno učitelé hudební výchovy 1. a 2. stupně ZŠ
Oblast Umění a kultura
Anotace Workshop je zaměřen na přípravu hodin hudební výchovy. V úvodu si představíme aktivity pro různé typy hodin hudební výchovy a ukážeme si, jak je vybírat, řadit a smysluplně propojovat podle vzdělávacího cíle. Prožijeme ukázkovou hodinu vedenou lektorem a společně zreflektujeme použité metody, tempo i organizaci. Nakonec vytvoříme vlastní návrhy hodin z různých oblastí hudební výchovy, které budeme sdílet a společně doplníme o další náměty a doporučení.
Cíle V programu vytvoříme podmínky pro to, aby účastníci:
• sestavili promyšlenou a metodicky funkční hodinu hudební výchovy
• volili a uspořádali aktivity hudební výchovy do logického sledu s ohledem na cíl hodiny
• rozšířili svůj zásobník aktivit pro různé oblasti hudební výchovy
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 100 %, tj. 8 hod.
Rozsah 8 hodin
Cena 0,- Kč
Certifikace
Kontakt Ing. Petra Fau   |   fau@zvas.cz   |   +420389822735   |   +420605232180
Poznámky

Seminář je určen pro učitele z Jihočeského kraje a je plně hrazen z projektu Implementace dlouhodobého záměru Jihočeského kraje. V této souvislosti může evaluátorka projektu kontaktovat účastníky s žádostí o vyplnění krátkého online dotazníku za účelem zhodnocení dopadu realizované projektové aktivity na cílovou skupinu.
Během prezenčního setkání je účastníkům hrazeno občerstvení.

IDZ

 Český jazyk a literatura Proměny historického románu v české literatuře
IDZ Kdy: 7.9.2026    |    Kde: ZVaS Tábor, Komenského 2235

Druh přednáška
Forma prezenční
Čas od 8:30
Lektor doc. Mgr. Erik Gilk Ph.D.
Určeno učitelům 2. stupně ZŠ, gymnázií, SŠ, SOŠ a SOU
Oblast Český jazyk a literatura
Anotace Z převážné části půjde o frontální přednáškou s menším zastoupením seminárních diskusí nad vybranými problémy a jevy a společných intepretací ukázek vybraných prozaických děl. Přednášková část bude zaměřena na definici žánru historického románu, okolnosti jeho vzniku a obzvláště vývoj žánru v české literatuře od svého zrození začátkem 19. století až do současnosti.
Cíle Účastník / účastnice vzdělávacího programu:
• seznámí se s proměnami historického románu v české literatuře
• získá informace o v čase se proměňujících typech historických románů
• interpretuje historickou fikci a sdílí své čtenářské zkušenosti s historickým románem
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 100 %, tj. 4 hod.
Rozsah 4 hodiny
Cena 0,- Kč
Certifikace
Kontakt Ing. Petra Fau   |   fau@zvas.cz   |   +420389822735   |   +420605232180
Poznámky Podpora pedagogických a didaktických kompetencí

Seminář je určen pro učitele z Jihočeského kraje a je plně hrazen z projektu Implementace dlouhodobého záměru Jihočeského kraje. V této souvislosti může evaluátorka projektu kontaktovat účastníky s žádostí o vyplnění krátkého online dotazníku za účelem zhodnocení dopadu realizované projektové aktivity na cílovou skupinu.
Během prezenčního setkání je účastníkům hrazeno občerstvení.

IDZ

 Český jazyk a literatura Umělecký obraz šoa v české próze
IDZ Kdy: 7.9.2026    |    Kde: ZVaS Tábor, Komenského 2235

Druh přednáška
Forma prezenční
Čas od 12:30
Lektor doc. Mgr. Erik Gilk Ph.D.
Určeno učitelé 2. stupně ZŠ, gymnázií, SŠ, SOŠ a SOU
Oblast Český jazyk a literatura
Anotace Vzdělávací program je orientován na obraz šoa v české próze od prvních poválečných let až po současnost. Jeho cílem je rozpoznat, pojmenovat a charakterizovat umělecké prostředky a postupy, jaké autoři a autorky při ztvárnění židovské tragédie za druhé světová války používají a co jimi chtějí čtenáři sdělit.
Cíle V programu vytvoříme podmínky pro to, aby účastníci:
• znali základní problémy spjaté se šoa a s uměleckou reprezentací tohoto fenoménu
• dokázali odlišit jednotlivé vlny zobrazování šoa v české próze
• si byli vědomi tenké hranice mezi etikou a estetikou u tohoto dodnes choulostivého a otevřeného problému
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 80 %, tj. 3 hod.
Rozsah 4 hodiny
Cena 0,- Kč
Certifikace
Kontakt Ing. Petra Fau   |   fau@zvas.cz   |   +420389822735   |   +420605232180
Poznámky

Seminář je určen pro učitele z Jihočeského kraje a je plně hrazen z projektu Implementace dlouhodobého záměru Jihočeského kraje. V této souvislosti může evaluátorka projektu kontaktovat účastníky s žádostí o vyplnění krátkého online dotazníku za účelem zhodnocení dopadu realizované projektové aktivity na cílovou skupinu.
Během prezenčního setkání je účastníkům hrazeno občerstvení.

IDZ

 Umění a kultura S mozaikou za vlastním prožitkem
IDZ Kdy: 10.9.2026    |    Kde: ateliér Tvor

Druh dílna
Forma prezenční
Čas od 9:00 hod
Lektor Marie Ondřichová
Určeno učitelé výtvarné výchovy na ZŠ; vychovatelé ŠD
Oblast Umění a kultura
Anotace Pojďte se věnovat sebepoznání prostřednictvím vlastního emocionálního prožitku při výtvarném projevu. Zaměříme se na to, jak se cítíme, jak na nás působí okolní prostředí, lektor i kolegové, a jak se nám společně pracuje. Seznámíme se s základy artefiletiky a s využitím odpadových materiálů, včetně dostupnosti. Prozkoumáme možné variace a inspirujeme se ukázkami dětských prací. V průběhu setkání vytvoříme vlastní mozaiku, přičemž se ponoříme do světa fantazie a dovolíme si hravost podobnou té dětské. Po tvorbě budeme společně sdílet, co se během procesu odehrávalo – zkušenosti s materiálem, vlastní poznatky a pocity.



Společné budeme sdílet poznatky a hledat způsoby, jak tyto zkušenosti zahrnout do naší praxe. Budeme se věnovat i dostupnosti navrženého materiálu, případným inovacím a zpětné vazbě. Cílem je vytvořit prostor pro kreativitu, diskuzi a další rozvoj v profesní i osobní rovině.
Cíle Účastník / účastnice vzdělávacího programu:
• seznámí se se základními principy artefiletiky prostřednictvím vlastní výtvarné tvorby, při níž prožije a reflektuje své emocionální procesy a zjistí, jak je implementovat v pedagogické praxi
• získá osobní zkušenost s návratem do dětského prožívání světa a využije tyto poznatky pro empatičtější přístup ve své pedagogické praxi
• seznámí se s možnostmi využití odpadových materiálů ve výtvarné výchově v rámci environmentální výchovy
• vyzkouší si techniky vedení reflektivního dialogu nad výtvarným dílem a jeho využitím pro rozvoj dětské osobnosti
• získá prostor pro zapojení nových technik do výuky a následně bude moci s ostatními účastníky sdílet své zkušeností
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 100 %, tj. 8 hod.
Rozsah 4+4 hodiny
Cena 0,- Kč
Certifikace
Kontakt Mgr. Milena Peroutková   |   peroutkova@zvas.cz   |      |   +420608129707
Poznámky

Seminář je určen pro učitele z Jihočeského kraje a je plně hrazen z projektu Implementace dlouhodobého záměru Jihočeského kraje. V této souvislosti může evaluátorka projektu kontaktovat účastníky s žádostí o vyplnění krátkého online dotazníku za účelem zhodnocení dopadu realizované projektové aktivity na cílovou skupinu.
Během prezenčního setkání je účastníkům hrazeno občerstvení.

IDZ

 Kvalifikační studia Studium pedagogiky pro ASISTENTY PEDAGOGA
Kdy: 19.9.2026 - 12.6.2027 MOMENTÁLNĚ OBSAZENO    |    Kde: ZVaS, Nemanická 7, České Budějovice

Druh kurz
Forma prezenční
Čas od 9:00 hod
Lektor Mgr. Radka Brabcová, , Mgr. et Mgr. Nikola Brandová, Ph.D., , Mgr. Jaromíra Brichtová, , PhDr. Marta Franclová Ph.D., , Mgr. Lucie Hronová, , Mgr. Vendula Jirsová, , Mgr. Monika Landkammerová, , PhDr. Tereza Maříková, , Mgr. Veronika Míková, , Mgr. Kristýna Nováková, , Mgr. Milena Peroutková, , PhDr. František Rozum, , Mgr. Nikola Železná
Určeno všem zájemcům s minimálně středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání
Oblast Kvalifikační studia
Anotace Absolvent kurzu získá kvalifikaci:
  • asistent pedagoga dle § 22 odst. 1 písm. c) zákona 563/2004 Sb. – aktuální novela zákona z 1. 1. 2024
Průběh studia:
Studium je organizačně a časově rozloženo do 3 základních modulů. Základní modul je společný pro všechny typy Studia pedagogiky. V případě, že se uchazeč zapíše do různých oborů Studia pedagogiky, je tento základní modul prostupný a uznatelný. Zbývající 2 moduly – specializační a praktický – jsou určeny výhradně pro zaměření oboru asistent pedagoga.
  • 3 základní moduly = 12 prezenčních dnů výuky
  • setkání 1 – 2x měsíčně obvykle v sobotu
  • individuální pedagogická praxe na zvolené škole
  • celková délka studia = 120 hodin
Podmínky úspěšného absolvování studia
  • získání zápočtu z psychologie, obecné pedagogiky a speciální pedagogiky
  • absolvování pedagogické praxe (100% účast)
  • prezenční účast ve výuce (min. 80% účast)
  • obhajoba závěrečné práce
  • úspěšné splnění ústní závěrečné zkoušky
Témata setkání
ZÁKLADNÍ MODUL / 48 hodin
  • Základy obecné pedagogiky
  • Základní pedagogické kompetence
  • Sociální interakce a prevence rizikového chování
  • Psychologie v souvislostech 1: dítě – žák
  • Psychologie v souvislostech 2: vzdělávací proces
  • Psychologie v souvislostech 3: pedagogický pracovník
SPECIALIZAČNÍ MODUL / 32 hodin
  • Základy speciální pedagogiky 1
  • Základy speciální pedagogiky 2
  • Systém péče o žáka
  • Specifika práce asistenta pedagoga
PRAKTICKÝ MODUL / 40 hodin
  • Vstupní seminář před nástupem na praxi
  • Pedagogická praxe na zvolené škole
  • Reflektivní seminář proběhlé praxe
  • Pedagogická praktika pro asistenty pedagoga
  • Seminář k závěrečné práci


Studijní opora, portfolio pracovních materiálů
  • Každý účastník získá unikátní studijní oporu, která není na trhu běžně dostupná. Jde o portfolio pracovních materiálů, které vytvořili naši lektoři; obsahuje nejen základní teoretické texty, ale především mnoho praktických příkladů a situací ze školního života, mnohdy i ucelené kazuistiky. 
  • Tento materiál bude provázet naše účastníky po celou dobu studia; získají tak velmi cenný zdroj informací pro svou budoucí praxi, ale i základní strukturu vlastního profesního portfolia.
Cíle Absolvent získá kompetence v oblasti pedagogiky a psychologie, které podmiňují výkon činnosti asistenta pedagoga dle § 22, odst. 1 písm. c) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů a § 1 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků.
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 85 %, tj. 102 hod.
Rozsah 120 hodin
Cena 13500,- Kč
Certifikace jednání komise MŠMT 19.6.2026
Kontakt Bc. Nikola Hrůšová, DiS.   |   hrusova@zvas.cz   |   +420387007116   |   +420739027926
Poznámky

 Kvalifikační studia LOGOPEDICKÝ ASISTENT: Primární logopedická prevence - podpora přirozeného rozvoje řeči dětí
Kdy: 25.9.2026 - 4.12.2026    |    Kde: ZVaS Tábor, Komenského 2235

Druh kurz
Forma prezenční
Čas 8:00 - 14:30
Lektor Mgr. Radka Brabcová, , PhDr. Martina Šípová
Určeno učitelé MŠ; učitelé 1. stupně ZŠ, asistent pedagoga vykonávající v současné době danou pozici
Oblast Kvalifikační studia
Anotace
O KURZU
Kurz je rozdělen do pěti osmihodinových bloků a naplňuje Standard MŠMT pro další vzdělávání pedagogických pracovníků zaměřené na podporu přirozeného rozvoje řeči dětí – primární logopedickou prevenci. Lze ho hradit ze šablon.
PEDAGOGICKÁ PRAXE
Pedagogickou praxi v rozsahu 20 hodin konají účastníci na svém současném působišti. Po každém setkání získají podněty a úkoly, které plní ve své přímé práci s dětmi, vedou záznam o konané praxi a při následných setkání vše reflektují.
ZPŮSOB UKONČENÍ KURZU
Posluchači na základě získaných poznatků z pedagogické praxe zpracují kazuistiku, která bude prezentována v rámci závěrečného pohovoru.
STUDIJNÍ MATERIÁL
V ceně kurzu je zahrnut studijní materiál - skripta, která jsou zpracována přímo pro potřeby posluchačů tohoto kurzu. Jde tak o ojedinělý materiál.
Cíle
V programu vytvoříme podmínky pro to, aby účastníci / účastnice:
  • porozuměli obsahu a pojetí primární logopedické prevence, získali kompetenci k podpoře přirozeného vývoje dětské řeči uskutečňované v rámci školních vzdělávacích programů
  • získali povědomí o pěstování kultury mluvního projevu
  • získali schopnost porozumět průběhu vývoje dětské řeči a rizikům, která se mohou ve vývoji řeči projevovat
  • získali znalosti a praktické dovednosti z oblasti účinné podpory rozvoje dětské řeči ve všech složkách, a to jak v  oblasti porozumění řeči, tak ve složce  expresivní, v oblasti obsahové i formální. 
  • byli připraveni působit na rozvoj předpokladů potřebných pro budoucí osvojování dovedností čtení a psaní dětí ve školním věku
  • získali způsobilost rozvíjet u dětí dovednosti, potřebné pro dobrý vývoj artikulace,  byli seznámeni s nejčastějšími odchylkami ve vývoji artikulace.
  • orientovali se v základních kategoriích narušené komunikační schopnosti, byli schopni využívat získané znalosti ke spolupráci se školskými poradenskými zařízeními 
  • byli schopni poskytovat poradenské služby rodičům/zákonným zástupcům ve smyslu doporučování kvalifikované logopedické intervence pro děti a žáky v rezortu školství a zdravotnictví 
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 87 %, tj. 52 hod.
Rozsah 60 hodin
Cena 7410,- Kč
Certifikace
Kontakt Mgr. Olga Blechová   |   blechova@zvas.cz   |      |   +420608152881
Poznámky Setkání proběhnou vždy v pátek, a to v termínech:  25.9.2026, 9.10.2026, 23.10.2026, 6.11.2026, 4.12.2026

 Kvalifikační studia Studium pedagogiky pro ASISTENTY PEDAGOGA
Kdy: 3.10.2026 - 17.4.2027 MOMENTÁLNĚ OBSAZENO    |    Kde: ZVaS Tábor, Komenského 2235

Druh kurz
Forma prezenční
Čas od 9:00
Lektor Mgr. Radka Brabcová, , Mgr. et Mgr. Nikola Brandová, Ph.D., , Mgr. Jaromíra Brichtová, , PhDr. Marta Franclová Ph.D., , Mgr. Lucie Hronová, , Mgr. Vendula Jirsová, , Mgr. Monika Landkammerová, , PhDr. Tereza Maříková, , Mgr. Veronika Míková, , Mgr. Kristýna Nováková, , Mgr. Milena Peroutková, , PhDr. František Rozum, , Mgr. Nikola Železná
Určeno všem zájemcům s minimálně středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání
Oblast Kvalifikační studia
Anotace Absolvent kurzu získá kvalifikaci:
  • asistent pedagoga dle § 22 odst. 1 písm. c) zákona 563/2004 Sb. – aktuální novela zákona z 1. 1. 2024
Průběh studia:
Studium je organizačně a časově rozloženo do 3 základních modulů. Základní modul je společný pro všechny typy Studia pedagogiky. V případě, že se uchazeč zapíše do různých oborů Studia pedagogiky, je tento základní modul prostupný a uznatelný. Zbývající 2 moduly – specializační a praktický – jsou určeny výhradně pro zaměření oboru asistent pedagoga.
  • 3 základní moduly = 12 prezenčních dnů výuky
  • setkání 1 – 2x měsíčně obvykle v sobotu
  • individuální pedagogická praxe na zvolené škole
  • celková délka studia = 120 hodin
Podmínky úspěšného absolvování studia
  • získání zápočtu z psychologie, obecné pedagogiky a speciální pedagogiky
  • absolvování pedagogické praxe (100% účast)
  • prezenční účast ve výuce (min. 80% účast)
  • obhajoba závěrečné práce
  • úspěšné splnění ústní závěrečné zkoušky
Témata setkání
ZÁKLADNÍ MODUL / 48 hodin
  • Základy obecné pedagogiky
  • Základní pedagogické kompetence
  • Sociální interakce a prevence rizikového chování
  • Psychologie v souvislostech 1: dítě – žák
  • Psychologie v souvislostech 2: vzdělávací proces
  • Psychologie v souvislostech 3: pedagogický pracovník
SPECIALIZAČNÍ MODUL / 32 hodin
  • Základy speciální pedagogiky 1
  • Základy speciální pedagogiky 2
  • Systém péče o žáka
  • Specifika práce asistenta pedagoga
PRAKTICKÝ MODUL / 40 hodin
  • Vstupní seminář před nástupem na praxi
  • Pedagogická praxe na zvolené škole
  • Reflektivní seminář proběhlé praxe
  • Pedagogická praktika pro asistenty pedagoga
  • Seminář k závěrečné práci


Studijní opora, portfolio pracovních materiálů
  • Každý účastník získá unikátní studijní oporu, která není na trhu běžně dostupná. Jde o portfolio pracovních materiálů, které vytvořili naši lektoři; obsahuje nejen základní teoretické texty, ale především mnoho praktických příkladů a situací ze školního života, mnohdy i ucelené kazuistiky. 
  • Tento materiál bude provázet naše účastníky po celou dobu studia; získají tak velmi cenný zdroj informací pro svou budoucí praxi, ale i základní strukturu vlastního profesního portfolia.
Cíle Absolvent získá kompetence v oblasti pedagogiky a psychologie, které podmiňují výkon činnosti asistenta pedagoga dle § 22, odst. 1 písm. c) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů a § 1 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků.
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 85 %, tj. 102 hod.
Rozsah 120 hodin
Cena 13500,- Kč
Certifikace jednání komise MŠMT 19.6.2026
Kontakt Ing. Petra Fau   |   fau@zvas.cz   |   +420389822735   |   +420605232180
Poznámky

 Matematika a její aplikace Finanční gramotnost jinak (data, život, dovednosti)
IDZ Kdy: 8.10.2026 - 9.10.2026    |    Kde: Šindlovy Dvory

Druh workshop
Forma prezenční
Čas od 9:00
Lektor Jana Doležalová
Určeno učitel 2. st. ZŠ
Oblast Matematika a její aplikace
Anotace Workshop se zaměřuje na praktickou didaktiku finanční gramotnosti a její propojení se statistikou, měkkými dovednostmi žáků a mezipředmětovými vazbami. Účastníci si vyzkoušejí moderní výukové metody, práci s reálnými daty a tvorbu aktivit, které dokážou přirozeně začlenit finanční témata do výuky různých předmětů.
Cíle V programu vytvoříme podmínky pro to, aby účastníci:
• prohlubovali své didaktické porozumění finanční gramotnosti a nacházeli způsoby, jak ji efektivně začleňovat do výuky různých předmětů
• rozvíjeli propojení finanční gramotnosti se soft skills žáků, zejména s rozhodováním, kritickým myšlením, týmovou spoluprací a komunikací
• pracovali se statistickými daty z oblasti financí a ověřovali, jak je lze využít k podpoře porozumění reálným finančním situacím
• posilovali mezipředmětové vazby mezi finanční gramotností a matematikou, českým jazykem, občanskou výchovou, ICT a dalšími oblastmi
• sdíleli příklady dobré praxe finančně-vzdělávacích aktivit a reflektovali možnosti jejich úpravy pro různé věkové skupiny
• vytvářeli vlastní návrhy aktivit zaměřených na finanční gramotnost, které integrovaly statistiku, soft skills i mezipředmětové přesahy
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 100 %, tj. 16 hod.
Rozsah 16 hodin
Cena 0,- Kč
Certifikace
Kontakt Ing. Petra Fau   |   fau@zvas.cz   |   +420389822735   |   +420605232180
Poznámky Podpora pedagogických a didaktických kompetencí

Seminář je určen pro učitele z Jihočeského kraje a je plně hrazen z projektu Implementace dlouhodobého záměru Jihočeského kraje. V této souvislosti může evaluátorka projektu kontaktovat účastníky s žádostí o vyplnění krátkého online dotazníku za účelem zhodnocení dopadu realizované projektové aktivity na cílovou skupinu.
Během prezenčního setkání je účastníkům hrazeno občerstvení.

IDZ

 Psychologie, soft skills Děti online: kdy už je toho moc?
IDZ Kdy: 14.10.2026    |    Kde: ZVaS Tábor, Komenského 2235

Druh workshop
Forma prezenční
Čas od 9:00
Lektor Bc. et Bc. Lucie Křenková, , Bc. Žaneta Svobodová DiS.
Určeno pedagogičtí pracovníci ZŠ a SŠ
Oblast Psychologie, soft skills
Anotace Tento vzdělávací program nabídne srozumitelný a praktický vhled do digitálních závislostí u dětí a dospívajících a pomůže vám lépe rozpoznat varovné signály, pracovat s nimi citlivě a účinně.V úvodní části získáte pevný základ v tom, jak závislostní chování vzniká, jaké jsou současné trendy v online prostředí a proč některé digitální podněty „drží“ děti mnohem víc než jiné. Navazující praktická část je zaměřena na konkrétní práci ve škole: lektoři představí ověřené metodiky, aktivity a postupy využitelné v pedagogické praxi (např. ve třídnických hodinách), které podporují zdravé návyky, digitální rovnováhu a bezpečnější fungování třídy v online i offline světě.
Cíle V programu vytvoříme podmínky pro to, aby účastníci:
• pronikli do problematiky digitálních závislostí u dětí a dospívajících (mechanismus vzniku, trendy v online prostředí, varovné signály)
• získali konkrétní informace, aktivity a postupy využitelné ve školní praxi (např. při třídnických hodinách) pro prevenci a citlivou práci s rizikovým chováním
• posílili podporu zdravých digitálních návyků a digitální rovnováhy ve třídách pomocí praktických nástrojů a snadno aplikovatelných kroků
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 100 %, tj. 8 hod.
Rozsah 8 hodin
Cena 0,- Kč
Certifikace
Kontakt Ing. Petra Fau   |   fau@zvas.cz   |   +420389822735   |   +420605232180
Poznámky Podpora pedagogických a didaktických kompetencí

Seminář je určen pro učitele z Jihočeského kraje a je plně hrazen z projektu Implementace dlouhodobého záměru Jihočeského kraje. V této souvislosti může evaluátorka projektu kontaktovat účastníky s žádostí o vyplnění krátkého online dotazníku za účelem zhodnocení dopadu realizované projektové aktivity na cílovou skupinu.
Během prezenčního setkání je účastníkům hrazeno občerstvení.

IDZ

 Psychologie, soft skills Práce pedagoga s náročným chováním žáků ve škole
Kdy: 15.10.2026 - 16.10.2026 MOMENTÁLNĚ OBSAZENO    |    Kde: Planá nad Lužnicí, hotel Lužnice

Druh workshop
Forma prezenční
Čas od 9:00 hod
Lektor Mgr. Pavel Dosoudil, , PhDr. Lucie Myšková Ph.D.
Určeno Pedagogičtí pracovníci ZŠ, SŠ
Oblast Psychologie, soft skills
Anotace Vzdělávací program je zaměřen na porozumění a zvládání náročného chování dětí, žáků a studentů v prostředí školy z pozice pedagoga. Účastníci se seznámí s možnostmi práce na různých úrovních – od preventivního působení a vytváření bezpečného třídního klimatu až po citlivou pedagogickou intervenci v konkrétních situacích. Představeny budou vybrané evidence-based přístupy, které podporují snižování výskytu rizikových projevů chování, posilují sociální a emoční učení žáků a napomáhají účinnému a profesionálnímu jednání pedagoga. Důraz bude kladen na rozvoj pedagogického úsudku, komunikačních strategií a schopnosti volit vhodné didaktické a výchovné postupy s ohledem na potřeby jednotlivce i celé skupiny.
Cíle V programu vytvoříme podmínky pro to, aby účastníci:
• porozuměli vybraným faktorům, které ovlivňují vznik a průběh náročného chování u dětí, žáků a studentů
• orientovali se v preventivních a podpůrných pedagogických postupech, které přispívají k předcházení rizikovým situacím ve třídě
• rozvinuli schopnost včas rozpoznat varovné signály a vhodně reagovali na náročné situace
• pojmenovali význam role pedagoga při vytváření bezpečného klimatu a nastavování hranic
• v modelových situacích si vyzkoušeli komunikační a intervenční strategie, které vedou ke zklidnění situace a k podpoře konstruktivního řešení
• reflektovali dopad různých pedagogických reakcí na vývoj situace i na vztahy ve třídě
• hledali (s podporou lektora) vhodné postupy pro práci s konkrétními situacemi ze školní praxe
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 100 %, tj. 16 hod.
Rozsah 16 hodin
Cena 0,- Kč
Certifikace
Kontakt Mgr. Milena Peroutková   |   peroutkova@zvas.cz   |      |   +420608129707
Poznámky

 Kvalifikační studia Studium pedagogiky pro VYCHOVATELE
Kdy: 17.10.2026 - 29.5.2027    |    Kde: ZVaS České Budějovice, Nemanická 7

Druh kurz
Forma prezenční
Čas 09:00-15:30
Lektor Mgr. et Mgr. Nikola Brandová, Ph.D., , PhDr. Marta Franclová Ph.D., , Mgr. Lucie Hronová, , Mgr. Vendula Jirsová, , Mgr. Monika Landkammerová, , PhDr. Tereza Maříková, , Mgr. Milena Peroutková, , PhDr. Lenka Rosková, , PhDr. František Rozum, , Mgr. Radka Rybáková, , Mgr. Jitka Vodáčková, , Mgr. Nikola Železná
Určeno všem uchazečům s minimálně středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání
Oblast Kvalifikační studia
Anotace Absolvent kurzu získá kvalifikaci:
  • vychovatel dle § 22 odst. 1 písm. c) zákona 563/2004 Sb. – aktuální novela zákona z 1. 1. 2024
Průběh studia:
Studium je organizačně a časově rozloženo do 3 základních modulů. Základní modul je společný pro všechny typy Studia pedagogiky. V případě, že se uchazeč zapíše do různých oborů Studia pedagogiky, je tento základní modul prostupný a uznatelný. Zbývající 2 moduly – specializační a praktický – jsou určeny výhradně pro zaměření oboru vychovatel.
  • 3 základní moduly = 12 prezenčních dnů výuky
  • setkání 1 – 2x měsíčně obvykle v sobotu
  • individuální pedagogická praxe na zvolené škole = 23 hodin
  • celková délka studia = 120 hodin
Podmínky úspěšného absolvování studia
  • získání zápočtu z psychologie, obecné pedagogiky a pedagogiky volného času
  • absolvování pedagogické praxe (100% účast)
  • prezenční účast ve výuce (min. 80% účast)
  • obhajoba závěrečné práce
  • úspěšné splnění ústní závěrečné zkoušky
Témata setkání
ZÁKLADNÍ MODUL / 48 hodin
  • Základy obecné pedagogiky
  • Základní pedagogické kompetence
  • Sociální interakce a prevence rizikového chování
  • Psychologie v souvislostech 1: dítě – žák
  • Psychologie v souvislostech 2: vzdělávací proces
  • Psychologie v souvislostech 3: pedagogický pracovník
SPECIALIZAČNÍ MODUL / 32 hodin
  • Teorie výchovy
  • Pedagogika volného času 1
  • Pedagogika volného času 2
  • Sociální pedagogika
PRAKTICKÝ MODUL / 40 hodin
  • Pedagogická praktika pro vychovatele
  • Vstupní seminář před nástupem na praxi
  • Pedagogická praxe
  • Reflektivní seminář proběhlé praxe
  • Seminář k závěrečné práci
Pedagogická praxe
  • Pedagogická praxe probíhá ve školských zařízeních pro zájmové vzdělávání, zejména ve školních družinách, školních klubech, případně ve střediscích volného času
  • Praxe je individuální, pomyslně rozdělena na 2 části. 
  • První část (zpravidla 8-10 hodin) je náslechová, hlavním cílem je pozorovat práci zkušeného vychovatele, interakce vychovatel – účastník/účastníci vzdělávání – rodič/e. 
  • Ve druhé části se předpokládá aktivní zapojení účastníka studia do pedagogického procesu pod dohledem zkušeného vychovatele. Součástí je vždy reflexe dne vedená vychovatelem.
  • Rozvržení pedagogické praxe v rozsahu 23 hodin je plně na individuální domluvě mezi vychovatelem a účastníkem praxe.
  • Výstupem z praxe je reflektivní zpráva, která je součástí závěrečné práce.
Studijní opora, portfolio pracovních materiálů
  • Každý účastník získá unikátní studijní oporu, která není na trhu běžně dostupná. Jde o portfolio pracovních materiálů, které vytvořili naši lektoři; obsahuje nejen základní teoretické texty, ale především mnoho praktických příkladů a situací ze školního života, mnohdy i ucelené kazuistiky. 
  • Tento materiál bude provázet naše účastníky po celou dobu studia; získají tak velmi cenný zdroj informací pro svou budoucí praxi, ale i základní strukturu vlastního profesního portfolia.
Cíle Absolvent získá kompetence v oblasti pedagogiky a psychologie, které podmiňují výkon činnosti vychovatele dle § 22, odst. 1 písm. c) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů a § 1 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků.
Účast Minimální míra účasti pro úspěšné absolvování 85 %, tj. 102 hod.
Rozsah 120 hodin
Cena 13900,- Kč
Certifikace jednání komise 19.6.2026 - žádost o prodloužení
Kontakt Mgr. Sandrik Bednář   |   bednar@zvas.cz   |      |   +420608652718
Poznámky Termíny kurzu budou upřesněny na konci léta 2026. ÚDAJE DO PŘIHLÁŠKY: pokud budete poplatek hradit sami, do údaje Přesný název organizace a adresa uveďte prosím adresu vašeho bydliště; místo IČ napište číslici 0 Pozor, budova ZVaS je nově budova zakryta protihlukovou stěnou. Dále v ulici Nemanická probíhají stavební práce, průchod/příjezd od železničního přejezdu není možný (ulice A. Trägera a ulice podél železniční trati).

Nenalezli jste zde vhodný termín nebo kurz?
Kontaktujte naše pracovníky a rádi Vám připravíme školení na míru pro sborovnu.

ERUDITUS - katalog školení   |   © 2011–2026 ZVaS České Budějovice, vytvořilo studio MARKOnet.czTOPlist