Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a
Středisko služeb školám, České Budějovice, Nemanická 7

Vzdělávací workshopy a akce

Aktuálně vypsané semináře najdete v našem katalogu.

Krmení vyder spojilo děti z České republiky a Rakouska

Datum konání: 24. 10. 2024

Aktivita: Přeshraniční projektový den pro děti

Počet účastníků: 46

Den plný aktivit si ve čtvrtek 24. října užily děti z Horní Stropnice v rakouském městě Schrems. Parta druháků se zde setkala s vrstevníky z obce Moorbad Harbach, aby následně společně vyrazili do návštěvnického centra UnterWasserReich, kde byl pro ně připraven zábavný a vzdělávací program, jehož vrcholem bylo krmení vyder.

„Cílem bylo přeshraniční setkání, vzájemné porozumění, poznání nových kamarádů. Děti měly společný program a věřím, že to pro ně byl obrovský zážitek. Moc hezké dopoledne zakončily obědem, který byl prozářený dětskými úsměvy,“ uvádí za organizátory Nikola Hrůšová.

Pro českou výpravu ještě ale výlet nekončil. Společně s lektorkou, která mluvila o různých přírodních zajímavostech, se děti vypravily na naučnou stezku rašeliništěm a došly až k místní dominantně, dřevěné rozhledně Himmelsleiter. Na závěr programu se vrátily do areálu UnterWasserReich, pohrály si, rozloučily se s vydrami a v odpoledních hodinách vyrazily zpátky do Horní Stropnice.

„Program byl zároveň zaměřen i na práci s moderními technologiemi, třeba na mobilní aplikace, které mohou být pro jejich znalosti přírody velmi obohacující. Mimochodem fascinující pro ně byla i práce s mikroskopy, které si mohly vyzkoušet v návštěvnickém centru. Mám ze společného dne skvělý pocit, bylo to moc fajn,“ dodává Denisa Hocke ze střediska EUROPE DIRECT České Budějovice, které se na akci spolupodílelo.

Mediální svět ve výuce: Od teorie k praktickým materiálům

Datum konání: 17. 10. 2024

Lektor: Mgr. Veronika Batelková (Zvolsi.info)

Počet účastníků: 6

Dne 17. října 2024 jsme uskutečnili workshop zaměřený na mediální výchovu pro pedagogy. Lektorka Veronika Batelková účastníky provedla základními pojmy mediální gramotnosti, vlivem médií a možnostmi, jak mediální výchovu integrovat do různých předmětů. Pedagogové si na místě vytvořili vlastní vzdělávací materiály, které mohou využít ve své výuce. Workshop nabídl inspiraci pro moderní výukové metody a nástroje podporující kritické myšlení žáků.

Průvodce světem AI pro pedagogy MŠ a 1. st. ZŠ - živě

Datum konání: 24. 09. 2024

Lektor: Štěpán Janás (naucime.ai)

Počet účastníků: 8

Umělá inteligence hýbe světem a to i tím školním. Proto jsme uspořádali další AI workshop Průvodce světem AI pro pedagogy MŠ a 1. st. ZŠ, který představil základy umělé inteligence a možnosti jejího využití ve výuce. Lektor Štěpán Janás seznámil účastníky s nástroji AI pro generování výukových materiálů, vizuálního obsahu a textů, a naučil je, jak technologie AI začlenit do každodenní praxe. Workshop poskytl pedagogům inspiraci pro nové metody výuky a kreativní přístupy, které mohou okamžitě aplikovat ve svých třídách.

Komplexní úvod do umělé inteligence pro učitele

Datum konání: 23. 04. 2024

Lektor: Ing. Radovan Lupták

Počet účastníků: 16

Po úspěšném semináři pro učitele prvního stupně základních škol zaměřil nyní projekt Education for Tomorrow AT-CZ pozornost na pedagogy druhého stupně a středních škol. Učitelé se dozvěděli mnoho praktických rad a tipů, jak začlenit nástroje umělé inteligence do své výuky. Nejprve byli seznámeni se základními principy fungování umělé inteligence a následně si vyzkoušeli různé aplikace a programy, včetně ChatGPT a Copilot. Seminář byl zakončen doporučeními, jak efektivně využívat tyto nástroje se studenty, a nechyběla ani hluboká diskuze o etických aspektech a budoucnosti školní výuky.

Komplexní úvod do umělé inteligence pro učitele 1. stupně

Datum konání: 26. 03. 2024

Lektor: Ing. Radovan Lupták

Počet účastníků: 19

Umělá inteligence hýbe světem a ani my nejsme pozadu. Na dalším vzdělávacím semináři z projektu Education for Tomorrow AT-CZ se učitelé z prvního stupně základních škol dozvěděli spoustu užitečných rad a tipů, jak implementovat nástroje umělé inteligence do své učitelské praxe. Nejprve se seznámili s principem fungování umělé inteligence a následně si vyzkoušeli řadu aplikací a programů, mezi kterými nechyběl například ChatGPT či Copilot. Na závěr získali několik doporučení, jak v těchto aplikacích pracovat i s žáky, a nechyběla ani obsáhlá diskuze o etice a budoucnosti školní výuky.

Interaktivní učební materiály: Canva a AI ve vzdělávání

Datum konání: 26. 02. 2024

Lektor: Mgr. Filip Jelínek

Počet účastníků: 13

Vzdělávací semináře z projektu Education for Tomorrow AT-CZ můžeme považovat za zahájené! V pondělí 26. 2. se konal vůbec první vzdělávací seminář, realizovaný z tohoto projektu. Zaměřený byl na tvorbu interaktivních učebních materiálů pomocí aplikace Canva. Účastníci, kteří se k nám sjeli z nejrůznějších koutů Jihočeského kraje, se tak dozvěděli, nejen jak a k čemu používat tuto skvělou aplikaci, ale také si vyzkoušeli nejrůznější AI nástroje, které jsou v Canvě integrovány. Připravit tak pracovní listy, pozvánky, plakáty nebo úžasné prezentace už nebude žádný problém!